Święto Niepodległości


11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków.
Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.
Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości.

10 listopada w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień uczestnicząc w pięknym koncercie pt. „Dzień Niepodległości”, podczas którego dzieci miały okazję zapoznać się z historią Narodu Polskiego, zaśpiewać tradycyjne pieśni narodowe, np. „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Przybyli ułani pod okienko” oraz spotkać się choć tylko wirtualnie z największym przywódcą kraju sobowtórem Józefa Piłsudskiego.
W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” w grupie P – III odbył się pokaz mody patriotycznej. Dzieci reprezentowały swoje stroje z wielką powagą i dumą godną Młodego Polaka. Po pokazie Pszczółki wraz grupą P – IV przeszły w uroczystym marszu niepodległości na plac szkolny, trzymając w rękach biało czerwone baloniki gdzie o godzinie 11.11 łącząc się z pozostałymi dziećmi z grupy P – I. II i zerówką oraz szkołą, wspólnie z zachowaniem właściwej postawy patriotycznej odśpiewaliśmy hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały również słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: “Kto ty jesteś? Polak mały’’ W. Bełzy.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków” .Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu
uroczystościach nasze przedszkolaki uczą się patriotyzmu, miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji oraz symboli narodowych.

 

Alicja Żak