Europejski Tydzień Solidarności Międzypokoleniowej - wizyta u Seniorów

2024-04-26

“Najlepsze lekcje w życiu są te, które otrzymujemy od tych, którzy je już przeżyli.”

/Robert Kiyosaki /

W dniu 24 kwietnia 2024 roku 19 wolontariuszy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3
w Kętach wraz z opiekunem panią mgr Barbarą Sikorą odwiedziła seniorów z Dziennego Domu Seniora Wigor w Kętach. Nasze kolejne spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Solidarności Międzypokoleniowej. Głównym jego celem była integracja międzypokoleniowa. Po przywitaniu i wymianie rytualnych uprzejmości przystąpiliśmy do wspólnych działań. Odbyły się one pod hasłem; „Potyczki na kredki i nożyczki”. Seniorzy oraz uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Zadaniem ich było stworzenie planszowej  Gry Międzypokoleniowej. Zarówno młodzież jak i seniorzy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Pierwsza grupa wykonała grę zatytułowaną ”Sposób na nudę”. Druga drużyna stworzyła grę pod tytułem ”Poznajmy się bliżej”
a trzecia nazwała swoją grę po prostu Grą Międzypokoleniową. Dzieci i seniorzy wykazali się ogromną kreatywnością, pomysłowością, pokazali także swój talent plastyczny. W ten sposób powstały trzy wspaniałe gry planszowe, w których gracze wykazywać się będą różnorodną wiedzą a czasem nawet umiejętnościami ruchowymi. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że praca
w grupie, każdorazowo  dostarcza im wiele pozytywnych emocji. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa grup, w których wszyscy pracowali. Po raz kolejny młodzież mogła zobaczyć, że aktywność fizyczna i intelektualna, to warunek zachowania samodzielności i niezależności przez każdego człowieka i w każdym wieku. Podczas spotkań seniorów z młodzieżą, każdy z uczestników czegoś się uczy lub coś sobie przypomina. Międzypokoleniowe działania pokazują, że jesteśmy dla siebie potrzebni, a nasze kontakty mogą przynieść wiele radości i satysfakcji.

Na koniec pani Jolanta Pstrowska wręczyła dzieciom Dyplomy za udział w Europejskim Tygodniu Solidarności Międzypokoleniowej Edycja 2024 a na ręce opiekuna zostało wręczone podziękowanie dla całej grupy.

Dziękujemy za wspólny czas. Już czekamy na następne spotkanie.

Wolontariusze uczestniczący w spotkaniu: Ida Tworowska 4a, Maja Lewandowska 4a, Maria Tomszak 4a, Elżbieta Pająk 4a, Hanna Miara 4a, Magdalena Kowalczyk 4b, Kinga Szyszka 4b, Sandra Lenart 4b, Kinga Żmuda 4b, Katarzyna Płonka 5b, Amelia Laszczak 5b, Natasza Handzlik 5b, Klaudia Sordyl 6a, Małgorzata Seniów 6a, Maria Plewniak 6a, Zuzanna Faculak 6a, Hanna Bogacz 6b, Martyna Tomsia 6b, Emilia Sikora 6b.

Opiekun wolontariatu: Barbara Sikora