WYCIECZKA DO „CHLEBOWEJ CHATY”

9 października najstarsze przedszkolaki udały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć wszystkie pomieszczenia znajdujące się w starych chatach: sień, kuchnie, sypialnie i pokój gościnny. Przedmioty, które znajdowały się w dawnych starych domach zrobiły ogromne wrażenie na naszych przedszkolakach. W przytulnej izbie, przy piecu opalanym drewnem, gospodyni opowiedziała jak wyglądało dawniej zwykłe życie – czym oświetlano dom, jak wyglądał prysznic i ile przysługiwało wody “na łebka”, aż wreszcie jak pomieścić wszystkie dzieci do spania w niewielkiej izbie. Odwiedziny w Chacie były okazją do zapoznania się z maszynami stosowanymi dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Dzieci poznały drogę “od ziarenka do bochenka” i uczestniczyły w warsztatach wypiekania chleba. Samodzielnie formowały i przyprawiały podpłomyki, które po upieczeniu zjadły z masłem, miodem lub ze smalcem, popijając kawą zbożową. Karmieniem zwierząt w stajni zakończyliśmy dzień pełen wrażeń i atrakcji.