„Kodowanie, czyli matematyka nie tylko na dywanie”


Matematyka dla dziecka 4- letniego może być ciekawa, łatwa i postrzegana jako zabawa. Najważniejszy jest jednak sposób, w jaki zostanie to zrobione.

Metody podające nie są korzystne dla dzieci w młodszym wieku. Na tym etapie edukacji najważniejsze jest doświadczanie. Małe dzieci uczą się w toku działania na przedmiotach rzeczywistych, lub ich symbolicznych odpowiednikach. Ważne jest również wtopienie aktywności umysłowej dziecka, w jego aktywność fizyczną. W ten sposób rozwija się myślenie, tworzą się pojęcia i dziecko nabywa nowe umiejętności, lub doskonali i utrwala, już nabyte.

W tym roku szkolnym dzieci z grupy P-II miały możliwość uczestniczyć w projekcie, który niewątpliwie scala te aktywności. Założeniem autorskiego programu pt. „Kodowanie na dywanie” było przede wszystkim rozwijanie u dzieci umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. W czasie zajęć przedszkolaki doskonaliły podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację ruchową.

Podstawowa pomoc dydaktyczna w formie PLANSZY DO KODOWANIA oraz kartonów z obrazkami do kodowania, pozwalała w taki sposób skonstruować zajęcia, aby stroną aktywną było dziecko, które poprzez manipulowanie przedmiotami nabierało doświadczeń, tak ważnych w procesach poznawczych. Dodatkowo zajęciom zawsze towarzyszyła spora dawka ruchu i częste zmiany aktywności. Plansza służyła nam również do tworzenia pierwszych gier planszowych (z warunkami lub bez) w których zadaniem zawsze było dotarcie do mety.

Podczas zajęć z zakresu podstaw kodowania wykorzystywano treści programowe i łączono je z matematyką, edukacją językową, edukacją artystyczną, gimnastyką. Kodując, dzieci nie tylko realizowały wymogi podstawy programowej wychowania przedszkolnego, rozwijając swoje kompetencje kluczowe, ale przed wszystkim  spędziły czas na miłej i efektywnej zabawie. Każde zajęcia dostarczały dużo frajdy każdemu z uczestników, dlatego uważam, że zostaną z nami na dłużej.

 

Dorota Pietrzyk