„Wystawa urządzeń z dawnych lat”

W dniu 8 marca 2022 r. w szatni naszego przedszkola w Kętach na Podlesiu z inicjatywy pań wychowawczyń z grupy „Kredki”. Została zorganizowana nietypowa, mini wystawa urządzeń użytku domowego z dawnych lat, utrzymanych w doskonałym stanie zewnętrznym i technicznym. Już nie trzeba odwiedzać Muzeum, by obejrzeć nietypowe unikaty, np. młynek do mielenia kawy, pieprzu, telefon, lampę naftową, tarę do prania czy cedzak. Zwiedzanie wystawy zabytkowych urządzeń możliwa jest już bowiem w przedszkolu. Wystawa powstała z myślą o najmłodszych dzieciach, ale nie zapominamy również o tych starszych, których dawne czasy są w szczególności bardzo bliskie.
Chcieliśmy w ten sposób choć w małym stopniu ocalić ten fragment dawnej historii kultury, aby pozostał w naszej pamięci na dłużej, a nie zaginą. Ta niesamowita podróż w dawne czasy uwrażliwia nas na rzeczy skromne i proste ale z wielką duszą i magią, które wymagały od człowieka ( z tego okresu) ogromnej pracy i wysiłku. Natomiast Współczesne urządzenia ułatwiają nam funkcjonowanie, wykonują daną czynność w bardzo krótkim czasie. Są cichymi towarzyszami życia codziennego, ale i znakami globalnych przemian cywilizacyjnych.

Dlatego warto przyjrzeć się dawnym urządzeniom – są jak listy w butelce przysłane z przeszłości, ale mogą powiedzieć nam coś o otaczającym nas dziś świecie.

Celem wystawy było zapoznanie z funkcjonalnością nietypowych przedmiotów, zobrazowanie wycinka historii, a także zaprezentowanie zbiorów starych urządzeń domowych przede wszystkim młodemu pokoleniu, które często nie wie, jak kiedyś one wyglądały i do czego służyły, natomiast starsi mieli okazję przypomnieć je sobie i z łezką w oku przywołać wspomnienia sprzed wielu lat.

Alicja Żak