Bal Karnawałowo – Walentynkowy

Karnawał, nazywany w Polsce zapustami, to okres zimowych zabaw, rozpoczynających się od święta Trzech Króli. Koniec karnawału ma miejsce we wtorek, przed Środą Popielcową. Wtedy to rozpoczyna się okres Wielkiego Postu i trwa aż do Wielkanocy.
Karnawał przywędrował do Polski w XVIII wieku z Włoch. Najpierw rozgościł się
w Warszawie – tam bale karnawałowe wyprawiano parę razy w tygodniu, w pałacach. Obowiązkowym elementem były maski karnawałowe. Ten, kto nie przywdział maski, zostawał wypraszany.
To czas spędzony na zabawach i tańcach przy akompaniamencie muzyki. Tak też było i u nas w poniedziałek 14 lutego 2022 w naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany
Bal Karnawałowo – Walentynkowy. Motywem przewodnim było serce, które towarzyszyło dzieciom podczas zabaw tanecznych. Przedszkolaki tego romantycznego dnia miały okazję otrzymać przesyłkę walentynkową od przyjaciela lub przyjaciółki dostarczoną przez Amorka .
Od samego rana wszystkie dzieci z przedszkolna z wielkim entuzjazmem i w radosnych nastrojach przybywały do przedszkola.
Pięknie przystrojone sale, w serduszkowe girlandy, balony, kolorowe klauny wprowadziły dzieci w magiczny świat bajek i baśni. Bal uświetniły kotki, myszki, pszczółki. Nie zabrakło także księżniczek, wróżek, strażaków, rycerzy, lekarzy, Batmana, policjantów, Spider – Mana i wiele, wiele innych postaci. Dzieci zmieniły się nie do poznania, przebrane w bajkowe kostiumy, twarze zdobiły barwne maski, a na głowie pojawiły się różnego rodzaju nakrycia np. korony, diademy, kapelusze kowbojskie czy kaski . Dzieci świetnie się bawiły w rytm muzyki porywającej do tańca. W trakcie zabawy mogły skorzystać ze słodkiego poczęstunku.
Bal udał się doskonale, przebiegał w miłej i sympatycznej atmosferze pląsów, zabaw, radości
i wzajemnej życzliwości. Dostarczył najmłodszym niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Było to niesamowite wydarzenie które wzbogaciło dzieci o nowe wartości poznawcze i wychowawcze. Przedszkolaki dowiedziały się o zwyczajach karnawałowo – walentynkowych, rozwijały swoją wrażliwość uczuciową i emocjonalną, nabywały umiejętności okazywania własnych emocji i uczuć w kontaktach z kolegami i koleżankami oraz integrowania się w zabawie.
Dziś z uśmiechem żegnamy miniony bal i już z utęsknieniem czekamy na kolejny. Do zobaczenia za rok.

Alicja Żak