Wiosna na całego zagościła w Przezdszkolu

W marcu wraz z nadejściem wiosny, dzieci z naszego przedszkola bardzo chętnie włączyły się w tworzenie przyrodniczych kącików zieleni w salach oraz w wiosenne prace plastyczne. W salach i na gazetkach przedszkolnych widać już wiosnę i można podziwiać przepiękne prace naszych przedszkolaków. Dzieci samodzielnie zasadziły nasiona oraz cebulki. Podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się jakie są niezbędne warunki do rozwoju roślin. Nasze kąciki przyrodnicze w salach, to doskonałe miejsce do prowadzenia bezpośredniej obserwacji podczas której, dzieci poznały cykl rozwojowy roślin oraz nauczyły się systematyczności w pielęgnowaniu i codziennym podlewaniu kiełkujących nasion i cebulek. Przedszkolakom tak bardzo spodobało się sadzenie i obserwacja rozwijających się roślin, że postanowili zasadzić jeszcze w przedszkolu: cebulkę dymkę, świąteczny owies, frezje, rzeżuchę, dynię, aksamitkę, słonecznik, fasolkę, tulipany, hiacynty oraz żonkile..... Z pierwszych obserwacji dostrzec już można: cebulkę która wypuściła szczypiorek, a obok pięknie pręży się również wielkanocny owies i rzeżuchę. Kąciki przyrody są dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji.

Poprzez tego typu zajęcia dzieci doświadczą w naturalny sposób zjawisk przyrodniczych jakie zachodzą w ogródkach lub na naszych przydomowych parapetach. Mają żywy kontakt z naturą, mogą nauczyć się jak wygląda cały proces wzrastania roślin „od ziarenka do roślinki”, a nawet je dotknąć czy powąchać. Już wiedzą że aby coś urosło potrzeba dużo czasu, cierpliwości oraz codziennej pielęgnacji, bo przecież nic nie dzieje się od razu, aby w przyszłości cieszyć się pięknymi plonami.

Dorota Słowiak