Bal Andrzejkowy
"Hokus-pokus, czary-mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary”.
Andrzejki obchodzone są w Polsce w wigilię świętego Andrzeja - czyli między 29 a 30 listopada. Popularnością w Europie cieszą się już od kilkuset lat, a ze względu na odbywające się wtedy wróżby i zabawy, święto to uznawane jest za jedno z najciekawszych i najbardziej magicznych. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych z pewnością zalicza się lanie wosku przez klucz, obieranie jabłka, a także układanie butów. Jest to bardzo wyjątkowy czas zwłaszcza dla najmłodszych.
Andrzejki - czyli wieczór wróżb przypadający na koniec listopada - to ostatnia okazja do zabaw przed zaczynającym się adwentem. Święto to jest upamiętnieniem Św. Andrzeja będącego patronem Szkocji, Grecji oraz Rosji. Na terenach obecnej Europy Wschodniej andrzejki znane były już prawdopodobnie w XIV wieku, a pierwsza wzmianka o obchodach świętowania andrzejek w Polsce pochodzi z roku 1557.
Nie każdy zdaje sobie dziś sprawę z tego, iż andrzejkowe wróżby przeznaczone były pierwotnie jedynie dla niezamężnych dziewcząt, (męskim odpowiednikiem andrzejek są katarzynki). Początkowo wróżby traktowane były przez ludzi całkiem poważnie. Dziś natomiast na andrzejkowe zabawy patrzy się przymrużeniem oka, a uczestnikami są często nawet małe dzieci.
Tego typu zabawy są bardzo pozytywne, nie ma w nich przestróg, albo jakiś negatywnych uwag czy zwrotów. Zazwyczaj wywołują radość i uśmiech na twarzach dzieci.
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. I właśnie z tej wyjątkowej okazji 26 listopada wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w „Balu Andrzejkowym” . Dzieci tego dnia przybyły do przedszkola w pięknych bajkowych kostiumach. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do szkoły na salę gimnastyczną, gdzie w magiczny sposób zamieniła się w tajemnicze miejsce pełne migoczących gwiazd, czarodziejskich kluczy
i kolorowych balonów. Andrzejkowe wróżby rozpoczęły się od pokazu iluzji i magii. Pan Andrzej za sprawą niewytłumaczalnych sztuczek potrafił zmienić miejscami karty oraz sprawić, że jeden przedmiot znikał i nagle pojawiał się w zupełnie w innym miejscu.
Pokaz iluzjonistyczny bardzo zaciekawił zarówno dzieci jak i pozostałe osoby na sali . Pan Andrzej zaprezentował przed zgromadzoną publicznością program artystyczny pełen niespodzianek, sztuczek, nagłych zwrotów akcji. Występ był niesamowity, a chętnych do wejścia na środek nie brakowało. Ochotnicy pomagali iluzjoniście w wykonaniu magicznych sztuczek i za każdym razem ze zdumieniem odkrywali świat czarów. W ramach pokazu Pan Andrzej wykorzystywał karciane triki, ale nie brakowało również innych rekwizytów jak np. liny czy nawet kajdanek które zostały mocno zapięte na jego nadgarstkach. ! I chociaż czasem powiało grozą to wszystko dobrze się kończyło, a uśmiech na twarzach dzieci i pozostałych osób był bezcenny.
Zabaw andrzejkowych nie było końca, nastrojowa muzyka, tańce, dmuchane balony, wróżby jak np.. lanie wosku przez klucz czy układanie butów. To tylko nie które zabawy, które umiliły nam ten wyjątkowy dzień.
Przedszkolaki bawiły się fantastycznie, każda wróżba wzbudzała w nich ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia dzieci zabrały ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć. Ten dzień zapamiętamy na długo, a Panu Andrzejowi dziękujemy za wspaniałą atmosferę i niesamowite sztuczki.