Jasełka i Wigilia w przedszkolu

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski...”

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, to czas pełen radości, nadziei i  życzliwości dla drugiego człowieka, gdzie milkną wszystkie waśnie i spory. Dzieciaki z naszego przedszkola zapoznały się z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, chętnie i aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach: wykonując ozdoby choinkowe, łańcuchy, aniołki, które ozdobiły przedszkolną choinkę.

W dzień przedszkolnej Wigilii 21 grudnia 2021 roku w całym przedszkolu panowała radosna i ciepła atmosfera.  Magiczny czas udzielił się dzieciom i wszystkim pracownikom przedszkolaka. Świąteczne dekoracje ozdobiły całą placówkę w kolorowe bombki i migoczące światełka. Wszyscy odświętnie ubrani z niecierpliwością oczekiwali na niecodzienne i wyjątkowe wydarzenie.

W sali „Pszczółek” o wyznaczonej godzinie zebrały się wszystkie dzieciaki z przedszkola, personel, panie wychowawczynie oraz panie dyrektorki aby obejrzeć Jasełka pt. „W Betlejem” przygotowane przez grupę P- III „Pszczółki” oraz panią wychowawczynię: Dorotę Pietrzyk. Wierszem i piosenką opowiedziały historię narodzin Jezusa.  Aktorzy znakomicie odegrali rolę Józefa i Maryi, Aniołów, Pasterzy oznajmiających wszystkim radosną nowinę o narodzeniu Jezuska, a także Trzech Króli, którzy przybyli złożyć pokłon Panu.  Przygotowane dekoracje ozdobiły świąteczną scenografię: żłobek z Jezuskiem, gwiazda betlejemska. Wspólny śpiew pięknych kolęd i pastorałek wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Dopełnieniem Jasełek były piękne życzenia bożonarodzeniowe   złożone przez panie dyrektorki dla  dzieci i pracowników przedszkola oraz słodki poczęstunek.

Po występach wszyscy zasiedli przy odświętnie nakrytych stołach. Dzieci smakowały tradycyjny żurek z ziemniakami, rybę, owoce i suszone bakalie. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach, potrawach wigilijnych, a w oddali cicho rozbrzmiewały kolędy.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i świątecznych zwyczajów lecz, również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje między sobą i najbliższymi.

Alicja Żak